İlk Türk Devletleri Hikayeli Anlatım (6.Sınıf 2.Ünite İlk Türk Devletleri)

25.10.2021
803
A+
A-

Merhaba Benim adım Kağan.

Çok eski zamanlarda Orta Asya denilen bir yerde yaşıyorduk.

Bize Orta Asya’da güçlü ve cesur anlamına gelen TÜRK MİLLETİ diyorlardı.

Başka milletler gibi çok tanrılı dine inanmıyorduk. Bizim bir tane tanrımız vardı O da GÖKTANRI’ydı.

Göktanrı adına kurbanlar keser onun adına savaşırdık. Hükümdarımız Göktanrı adına ülkeyi yönetirdi.

Buna KUT anlayışı denirdi. Bizde hükümdarlık Babadan oğula geçerdi.

Hükümdar olan kişilere Han, Hakan, Kağan gibi Unvanlar verilirdi.

Devlet işlerimizin görüşüldüğü bir Meclisimiz bile vardı, Bu meclise KURULTAY diyorduk

Kurultayda önemli devlet işleri görüşülür savaşa ve barışa karar verilirdi.

Kağan olmadığı zamanlarda Kurultaya Kağanın eşi Hatun başkanlık ederdi. Neden mi? Çünkü biz Türkler Kadınlarımıza değer veriyoruz da ondan.

Orta Asya’da Nüfusumuz çok kalabalıktı öyle ki topraklarımız bile bize yetmiyordu. Kışları çok sert ve soğuktu; ama yazları tam tersi çok sıcak ve kuraktı.

Ailelerimiz yarı göçebe bir şekilde çadırlarda mutlu ve sakin bir hayat yaşıyordu, Babalarımız demirci ustasıydı ve bizlere güzel kılıçlar yapıyordu.

Koyunlarımız vardı bunlarla geçiniyorduk, güzel tatlı kuzularımızla otlaklarda yaşıyorduk. Fakat otlaklarımız kuraklık yüzünden koyunlarımıza ve kuzularımıza yetmiyordu.

Derken salgın hastalıklar başladı ve bir gün Çinliler bize saldırdı her tarafta Çinli askerler vardı her taraf yangın yeriydi, çadırlar yanıyordu alev alev.

Çocuklar kadınlar ölmüştü erkekler tek tek yerlere düşüyordu. Bu saldırılardan sonra Asya Hun Devleti ve Ailemiz dağıldı.

Hunların ve ailemizin bir bölümü hemen atlara binip oralardan uzak çok uzak diyarlara göç etti.

Açlık, sıkıntı ve kederle günlerce yol aldık. Bir süre sonra diğer Türk boylarının da bize katılmasıyla yeniden eski gücümüze kavuştuk. Bizimle birlikte çok sevdiğim Avrupa Hunlarının hükümdarı olan Balamir Abi de bizimle göç etti.

İnanır mısınız Balamirin tam 100 bin tane askeri vardı.

Balamir bir gün bana artık buralarda daha fazla duramayız diğer Türkleri de alıp batıya doğru ilerlemeliyiz dedi. O dönemde Karadenizin kuzeyinde acayip acayip Germen denilen milletler yaşıyordu.

Gotlar, Franklar, Alamanlar, Vizigotlar gibi komik komik milletler. İşte biz de 375 yılında Balamirin önderliğinde çok Kalabalık olan bu kasabaya geldik.

Bizim buraya gelmemizle burada daha fazla yaşayamayan bu Germen kavimler Batıya doğru kaçarak Roma topraklarına girdiler. Böylece Kavimler göçü olarak adlandırılan ve dünyadaki bütün insanları etkileyecek yıllarca sürecek olan bir göç başladı.

Bizi görüp batıya kaçan bu Germen kavimler Roma imparatorluğunu ikiye ayırdı. Üstüne üstlük Batı Roma İmparatorluğunu yıkarak ortadan kaldırdılar. Önlerine kattıkları milyonlarca insanı oradan oraya sürüklediler ve böylece Avrupa’da günümüzde yaşayan milletler oluştu.

Avrupa’da krallıklar yıkıldı derebeyi denilen çok acımasız insanlar ortaya çıktı ve en önemlisi de bizim Balamir Abinin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bu kavimler Göçü sonucunda İlk Çağ sona erdi.

Orta Çağ başladı. Biz de bu göçlerin sonucunda Tuna Nehri denilen çok güzel bir yere geldik ve orada Avrupa Hun Devletini kurduk devletin kurucusu Balamir oldu, Bizde Orada bir ev tutmuştuk.

Babamız ise bir demirci dükkanı açıp ekmek parası kazanıyordu. Yanına bir süre sonra çıraklar almıştı. Türk kültürünü oralara yayıyordu. Annemiz ise oradaki yabancılara güzel güzel pantolanlar dikiyordu.

Caddelerde atlarımızla pantolon giyerek dolaşıyorduk. Herkes bizden pantolon giymeyi öğrenmişti.

Türklerin hoşgörüsünü, adetlerini oradaki kasabaya yayıyorduk. Sonra ise büyüdük ve bizde atalarımız Türkler gibi güçlü cesur ata çok iyi binen bir savaşçı asker olduk.

Ayrıca biz Türkler İslamiyet’i kabul etmeden önce Hunlar, Köktürkler ve Uygurlar gibi çok güçlü Türk devletleri kurduk.
-SON-

YORUMLAR

  1. Doğa Aykan dedi ki:

    Hocam ben bunu yazdım umarım daha fazlası gelir.

error: Content is protected !!