6.Sınıf 1.Ünite Ön Yargılarımı Kırıyorum

Ön Yargı:

Bir kimse veya bir şeyle ilgili olarak belirli şart, olay ve görüntülere dayanarak önceden edinilmiş olumlu veya olumsuz yargı, peşin yargı, peşin hüküm, peşin fikir ön yargı olarak tanımlanmaktadır.


Kalıp Yargı:

Kalıp yargı ise “Halkın bir grup hakkındaki inancı, bir grubun başka bir grup hakkındaki duygusallaşmış, tecrübeyle çok az değişmiş olan inancı.” olarak tanımlanmaktadır.
Kalıp yargılar herhangi bir ırka ve dini inanca olabileceği gibi cinsiyete karşı da olabilir. Örneğin kızlar futbol oynayamaz, erkekler güzel yemek yapamaz gibi.

Ayrımcılık:


Ön yargılarımız ve kalıp yargılarımızı yıkmazsak bu durum ayrımcılığa neden olur. İnsanları fiili olarak dışlarız, bu kişileri aramıza almak istemeyebiliriz bunun sonucunda da birliktelik sağlanmaz hatta toplumda huzursuzluk yaratır, kavgalara, çatışmalara, savaşlara sebep olabilir
Bu yüzden toplumsal anlamda birliktelik sağlamak istiyorsak ön yargılarımızı, kalıp yargılarımızı bir kenara bırakmalıyız. Tüm insanları dini, inancı, düşüncesi, ırkı, cinsiyeti ne olursa olsun olduğu gibi kabul etmeliyiz. Ancak bu şekilde toplumsal birlikteliği sağlayabiliriz.

YORUMLAR

  1. Mehmet Karaağaç dedi ki:

    Hocam Sağolun Çok İşime Yaradı Detaylı Anlatımınız.

  2. Ceylin dedi ki:

    Öğretmenim

  3. Ceylin ADAL dedi ki:

    Öğretmenim çok özür dilerim defterimi ve kitabımı okulda bırakmışım yarın okuldan alıp hemen ödevimi yapacağım eğer izin verirseniz

error: Content is protected !!