6.Sınıf 1.Ünite Kültürümüzle Yaşıyor ve Gelişiyoruz

Toplumsal Birlikteliğimiz

Aynı toprak parçası üzerinde bir arada yaşayan ve temel çıkarlarını sağlamak için iş birliği yapan insanların tümüne toplum denir
Toplumun oluşabilmesi ve varlığını sürdürebilmesi için ortak bazı kültürel unsurlara ihtiyacı vardır. Bu unsurlar şunlardır;

Din:
Kültürümüzün oluşmasında en önemli unsurlardan bir tanesi dinimizdir. Dinimize göre yaşam tarzımızı belirleriz ve buna göre yaşamaya çalışırız. Dini bayramlarımız, dini günlerimiz, ibadet yerlerimiz toplumsal birlikteliğin sağlanmasında ve insanların bir araya gelmesinde önemli bir yere sahiptir.

Dil:
Toplumsal birlikteliğin sağlanmasında ve kültürümüzün nesilden nesile aktarılmasındaki en önemli araç dilimizdir. Atasözlerimiz, ninnilerimiz, türkülerimiz, tekerlemelerimiz, fıkralarımız, destanlarımız vb. Dil sayesinde kuşaktan kuşağa aktarılır. Bu yüzden dilimiz korumalıyız.

Tarih:

Toplumsal birlikteliği oluşturan en önemi unsurlardan biri de ortak tarihtir. Toplumumuz, tarih boyunca millî birlik ve beraberlik duygusu içerisinde hareket etmiş, zorlukların üstesinden birlikte gelmiştir. Çanakkale Savaşı ve Millî Mücadele dönemleri toplumsal birlikteliğe verilebilecek en güzel örneklerdendir.

Gelenek ve Göreneklerimiz:


Kültürel birlikteliği sağlayan unsurlardan geleneklerimiz ve göreneklerimiz
toplumsal birlikteliğin sağlanmasında önemli bir yere sahiptir. Yemeklerimiz, el sanatlarımız, düğünlerimiz vb. Gelenek ve göreneklerimizi oluşturur.

Mimari:
Kültürümüzün maddi unsurunu oluşturan mimari bölgelerimize göre farklılık gösterir. Eski dönemlerde yapılan camiler, medreseler, saraylar, kervansaraylar, hanlar, hamamlar vb. eserler bizlere tarihimiz hakkında bilgiler vermektedir. Ayrıca Safranbolu Evleri, Bursa Cumalı Kızık, Ankara Beypazarı Evleri tarihi evlerimizin yoğun olduğu yerlerdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!