6.Sınıf 1.Ünite Birlikte Daha Güçlüyüz

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma:

Bir toplumda bireylerin birbirlerine duygu, düşünce ve ortak çıkarlarla bağlı olmasına; bu doğrultuda da birbirlerine yardımcı olmalarına sosyal yardımlaşma ve dayanışma denir.
Geçmişten günümüze toplumumuzda sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı destekleyen birçok faaliyet göze çarpmaktadır.


Günümüzde de tarihimizdeki bu güzel örneklerden bazılarının şekli değişse de hâlâ devam ettirmekteyiz. Ülkemizin zor durumlardan geçtiği Koranavirüs günlerinde zengin kişilerin yoksul insanların bulunduğu bölgelere giderek bakkallardaki veresiye defterlerini kapatmaları, askıda ekmek uygulamaları bunlara örnek verilebilir.

Esnafların yardımlaşması ve dayanışmasını içinde bulunduran Ahilik Teşkilatı, Osmanlı Devleti’nde köşe başlarında bulunan ve insanların yoksullar için üzerine ya da içerisine para bıraktığı sadaka taşları ya da köylerimizde hâlâ geçerliliğini sürdüren imece sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın iyi birer örneğidir.

Sivil Toplum Kuruluşları:

Sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyen birçok sivil toplum kuruluşu faaliyetlerini sürdürmektedir. Bunların başında Kızılay olmak üzere Mehmetçik Vakfı, Darülaceze, Türk Hava Kurumu gibi pek çok vakıf kuruluşu bulunmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!