Ülkemizin Doğal Güzellikleri 5.Sınıflar 2.Ünite Etkinlik -1-

Ülkemizin Doğal Güzellikleri İle İlgili Verilen boşluklara Uygun Kelimeleri Yazınız

Doğal Güzelliklerimiz-Cennet-Tortum-Kapadokya-Manyas Kuş Cenneti-Uludağ-Ihlara-Keloğlan-Cehennem- Manavgat

1-Balıkesir ilinde yer alan ………………………………. her mevsim kuşların beslenmesi, barınması, kuluçkaya yatmasına uygun bir iklime sahiptir.


2-Erzurum ilinde yer alan  ………………………….. şelalesi, 48 metrelik yüksekliği ile Asya ve Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyüklükteki şelalesi olarak biliniyor.


3-Mersin ilimizde yer alan  ……………………………….ve  ………………………………. obrukları; yeraltı sularının aşındırması sonucu tavanının çökmesi oluşmuştur.


4-………………………………. Mağarası Denizli’ye 60 km mesafedeki Acıpayam İlçesinin 18 km doğusunda yer alan tek bir salondan meydana gelen ve dar bir girişi olan nemli ve ılık bir havaya sahiptir.

5-Antalya ili sınırları içinde yer alan ………………………………. Şelalesi oldukça alçaktan akmaktadır.

6-Aksaray’a 40 km uzaklıkta olan ………………………………. Vadisi, Hasan dağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşmuştur.

7-Bursa ili sınırları içinde yer alan  ………………………………. 2.543 m yüksekliği ile Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağdır.

8-……………………………… Bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasan dağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!