5.Sınıf Sosyal Bilgiler 2.Ünite Özeti: Kültür ve Miras Ünitesi

31.10.2021
16.098
A+
A-

KÜLTÜRÜMÜZÜ TANIYALIM

– İnsanların bir arada yaşamasını sağlayan temel etkenlerden biri de kültürel unsurlardır.

– İnançlarımız, ortak değerlerimiz, bayrak ve vatan sevgimiz, bayramlarımız; kültürümüzü zenginleştirmekte ve millî birliğimizi güçlendirmektedir. Kültürel unsurlar; milletin kaynaşmasını, dayanışmasını, birlik ve beraberlik içinde yaşamasını sağladığı için önemlidir.

Dinî, millî veya mevsimlik bayramlarımız bir arada yaşamamıza katkı sağlayan kültürel ögelere örnektir.

– Bayramlar toplumu oluşturan bireylerin ortak duygu ve düşüncelerle hareket etmesini sağlar. Birlik ve beraberliğimiz, sevgi ve saygı duyguları bayramlarda güçlenir. Millî bayramlarımız, Kurtuluş Savaşı yıllarında kazandığımız başarıları simgelemektedir.

Millî Bayramlarımız

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Nevruz, her yıl 21 Mart tarihinde mevsimlik kutlanan bir bayramımızdır. Nevruz Bayramı “baharın müjdecisi” olarak bilinir. Nevruz “yeni gün” anlamına gelir. Nevruz’un, Anadolu’da ve Orta Asya’da köklü ve zengin bir kültürel geçmişi bulunmaktadır. İnsanlarımız bu bayramda birlik ve beraberlik içinde hareket eder.

Hıdırellez, her yıl 6 Mayıs tarihinde kutlanan mevsimlik bir bayramımızdır. İnsanlar bu bayramı kutlamak için bir araya gelir, oyunlar oynar, yemekler yer ve sohbet eder.

Kız isteme, nişan ve düğün törenleri bizleri bir araya getiren kültürel unsurlardır. Ülkemizin çeşitli yörelerinde bu törenlerde farklı uygulamalar görülse de tüm törenler ortak bir duygu ile gerçekleştirilir. İnsanlar birbirleriyle kaynaşma imkânı bulur.

– Askerlik, kutsal bir vatan görevidir. Ülkemizde, yirmi yaşına giren her erkek askere gitmekle yükümlüdür. Bu yüzden askere gidecek gençlere, asker uğurlama törenleri yapılır.

– Ülkemizin farklı yörelerinde düzenlenen şenlikler ve festivaller de insanların birlikte yaşamasını sağlayan, kültürel unsurlardandır.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÜLTÜRÜMÜZ

– Kültür, geçmişten günümüze aktarılırken zaman içinde değişimlere uğrayabilir. Bazı kültürel unsurlar zaman içinde yerini yepyeni değerlere bırakabilir. Örneğin; geçmişte insanlar sadece haftanın belirli günlerinde kurulan mahalle pazarlarından alışveriş yaparlardı. Günümüzde ise alışveriş yapmak için her zaman açık olan çarşılara ve alışveriş merkezlerine de gidilebilmektedir.

– Kültürün, değişime uğramasının birçok sebebi vardır. Televizyon, internet, akıllı telefon gibi kitle iletişim araçlarının yaygınlaşması insanlar arasındaki kültürel etkileşimi hızlandırmakta, bu da kültürel unsurların zamanla değişmesine neden olmaktadır.

– Teknolojinin gelişmesi bir ülkenin kültürel unsurlarının, başka ülkelerde yaşayan insanlar tarafından tanınmasını sağladığı gibi değişime uğramasına da sebep olmaktadır.

– Sanayileşme ile birlikte şehir merkezlerinde iş imkânı artmış ve köyde yaşayan insanlar şehirlere göç etmişlerdir. Toplumun farklı kesimlerinin bir arada yaşaması, köyden göç eden bazı insanların kültürel değerlerinin değişmesine neden olmuştur. Örneğin; köyde açık alanlarda düğünler artık salonlar gibi kapalı alanlarda yapmaktadır.

– İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile sosyal medyanın devreye girmesi dilimize birçok yabancı kelimenin girmesine neden olmuştur.

Geçmişten Günümüze Gündelik Hayatımızdaki Kültürel Unsurların Değişimi ve Sürekliliğine Örnekler

Halk oyunları – Eskiden Zeybek, halay, horon, karşılama vb. oyunlar oynanırdı. Günümüzde bunlara modern danslar da eklendi.

Gelenekler – Eskiden bayramlarda aile büyüklerine ve akrabalara gidip bayramlaşılırdı. – Günümüzde telefonda konuşarak veya kısa mesaj yollayarak da bayramlaşma yapılıyor.

Düğünler – Eskiden evlerin önünde 2-3 gün süren düğünler yapılırdı. – Günümüzde düğün salonlarında yaklaşık 3-4 saat süren düğünler yapılıyor.

Mimari yapı – Eskiden ahşap, taş veya kerpiçten genelde iki veya üç katlı evler yapılırdı. – Günümüzde çok katlı betonarme evler yapılmaktadır.

El sanatları – Eskiden bakırcılık, kalaycılık, semercilik, sepetçilik, çinicilik, yazmacılık vb. el sanatları yapılırdı. – Günümüzde bu sanatlar daha çok hobi amaçlı yapılmaktadır.

YORUMLAR

  1. Nazlı dedi ki:

    Çok teşekkürler hocam

  2. Efe dedi ki:

    sağolun hocam

  3. Bilmem dedi ki:

    Teşekkürler Hocam

error: Content is protected !!