5. Sınıf 1.Ünite: 3 Haklarımı ve Sorumluluklarımı Biliyorum

Grup:

İnsanların toplum hayatında belli amaçlara ulaşmaları için kendi aralarında iş birliği yapmalardır. Bir başka deyişle grup; ortak amacı olan insanların bir araya gelmesiyle oluşan topluluktur.
İçinde yer aldığımız en önemli grup ailedir. Okullardaki müzik, satranç, tiyatro kulübü Sınıf futbol takımımız da bir gruptur.
Servis arkadaşları da bir gruptur.

Kurum:

Ayıca kanunlarla belirlenmiş niteliklere sahip uzun süreli gruplar da vardır. Bu gruplara denir. Aile, okul üyesi olduğumuz kurumlara örnektir. Belediyeler, Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe kulüpleri birer kurumdur.

Rol:

Bir grup etkinliğinde yer alan bireylerin üstlendikleri görevlere rol denir. Bir başka deyişle; üyesi olduğumuz grupta üstlenmemiz gereken görevlerdir. Her grup ve kurumun gerektirdiği roller arasında farklılık olabilir. Ancak grup üyesi olarak üzerimize düşenleri yapmalı, rollerimizi yerine getirmeliyiz.
*Anne, baba, ağabey, abla gibi sözcükler aile içinde üstlenilen rolleri ifade eder.
*Futbol takımında kalecilik, forvet oyuncusu bir roldür. Öğretmenlik, okul müdürlüğü, sınıf ve kulüp başkanlığı birer roldür.
Sorumluluk, bir gruba üye olan bireylerin üstlendiği rolün gereklerini yerine getirmesidir. Ailede, okulda, arkadaş grubunda sorumluluklarımız vardır.
Okula zamanında gelip, derslerine zamanında giren, öğretmenin verdiği görevi zamanında giren bir öğrenci sorumluluğunu yerine getirmiş olur.

Hak:

Bir gruba dahil olan bireylerin neleri yapabileceklerini gösterir. Örneğin, okulun bir üyesi
olarak eğitim almak, ders araç gereçlerini kullanmak öğrencilerin haklarındandır. Aynı zamanda
toplumun bir üyesi olarak temiz çevrede yaşama hakkına sahibiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!